2012 Pacific Branch ESA Award Recipients

2012 Pacific Branch ESA Award Recipients
Portland, OR
March 25-28, 2012


C. W. Woodworth Award
Dr. Steven Naranjo, USDA-ARS, Maricopa, AZ

Award for Excellence in Teaching
Dr. Florence Dunkel, Montana State University, Bozeman, MT

Award for Excellence in Extension
Dr. Silvia Rondon, Oregon State University, Corvallis, OR

Award for Excellence in Integrated Pest Management
Vaughn Walton, Oregon State University, Corvallis, OR

Systematics, Evolution, and Biodiversity Award
Dr. John Lattin, Oregon State University, Corvallis, OR

Physiology, Biochemistry, and Toxicology Award
Dr. Theresa Pitts-Singer, USDA-ARS, Logan, UT

Medical, Urban, and Veterinary Entomology Award
Dr. Bradley Mullens, University of California, Riverside, CA

Plant-Insect Ecosystems Award
Dr. Mark Hoddle, University of California, Riverside, CA

Distinction in Student Mentoring
Dr. Nilsa Bosque-Perez, University of Idaho, Moscow, ID

Entomology Team Work Award
Spotted Wing Drosophila Team:
•    Vaughn Walton, Oregon State University, Corvallis, OR
•    Peter Shearer, Oregon State University, Hood River, OR
•    Jeffrey Miller, Oregon State University, Corvallis, OR
•    Amy Dreeves, Oregon State University, Corvallis, OR
•    Denny Bruck, USDA-ARS, Corvallis, OR
•    Flaxen Conway, Oregon State University, Corvallis, OR
•    Linda Brewer, Oregon State University, Corvallis, OR
•    Jana Lee, USDA-ARS, Corvallis, OR
•    Thomas Peerbolt, Peerbolt Crop Management, Portland, OR
•    Wei Qiang Yang, Oregon State University, Aurora, OR

John Henry Comstock Graduate Student Award
Joyce Parker, Washington State University, Pullman, WA

Student Leadership Award
    Jennifer Henke, University of California, Riverside, CA

Student Competition
Posters

  • Undergraduate – First place:  Jess R. Inskeep, University of Idaho
  • Undergraduate – Second  place: Tessa M. Scott, University of Idaho
  • Master’s – First place: Charles Cosler, Washington State University
  • Master’s – Second place: Chris Hedstrom, Oregon State University
  • PhD – First place: Deborah De La Riva, University of California,  Riverside
  • PhD – Second place: Emily Sadler, Utah State University

Oral Presentations

  • Undergraduate – First place: Joanna Bloese, California State University, Chico
  • Master’s – First place: Sarah Clark, Utah State University
  • Master’s – Second place: Rosalie Leiner, University of Hawaii at Manoa
  • PhD – First place (tie):  Jonathan Koch, Utah State University & Jesus Lara, University of California, Riverside
  • PhD – Second place (tie): Jennifer Imamura, University of California, Berkeley &  Nick Wiman, Washington State University, Wenatchee

Linnaean Games Winners

  • 1st Place – University of California, Davis
    •    Matan Shelomi
    •    Kelly Hamby
    •    Kelly Liebman
    •    Jenny Carlson
  • Runner-up – University of California, Berkeley
    •    Matthew van Dam
    •    Lisa Fernandez
    •    Linda Buergi

Want to learn more? See other content tagged with: