Winners of the ESA Distinguished Service to the Certification Program Award

2016 - Harold Harlan
2015 - Jim Fredericks
2014 - Kathy Heinsohn
2013 - Elizabeth Dykstra
2012 - Judith B. Black
2011 - Forrest St. Aubin
2010 - Mustapha Debboun
2009 - James E. Cilek
2008 - Scott H. Hutchins
2007 - Robert Davis
2006 - Marvin K. Harris
2005 - No nominations 
2004 - Phillip E. Sloderbeck
2003 - Michael E. Merchant
2002 - Don V. Allemann
2001 - No nominations 
2000 - No nominations 
1999 - No nominations 
1998 - No nominations 
1997 - Charlie Rogers
1996 - George L. Teetes
1995 - Shripat T. Kamble
1994 - Darrell E. Bay
1993 - Darryl P. Sanders
1992 - Z B Mayo

The precursor to this award was the Special Outstanding Entomologist Awards of the Association of Registered Professional Entomologists (ARPE). This association later became ESA's Board Certified Entomologist Program. Winners of the ARPE awards are as follows.

1991
Darrell Bay
C. Richard Edwards
Stanley J. Nemec 
William H. Wymer
J. Richard Gorham, Distinguished Entomologist

1990
Frank Gilstrap
L. Lance Sholdt
M. Curtis Wilson
Horace Van Cleave, Distinguished Entomologist
Michael Merchant, Registered Associate (intern)

1989
Horace Van Cleave
Robert Harris
Clifford Hoelscher
Z B Mayo, Distinguished Entomologist
James Cilek, Registered Associate (intern)

1988
Robert Clegern
Marvin Harris
Jimmy K. Olson, Distinguished Entomologist

1987
Calvin Andress
C. Lamar Meek
William Showers
Pete D. Teel
Charles Cole, Distinguished Entomologist
James Harmon, Registered Associate (intern)

1986
Gilbert Challet
Bastian Drees
Raymond Frisbie
David Watson
Earle Raun, Distinguished Entomologist
Kurt Schwinghammer, Registered Associate (intern)

1985
R. Duncan Carter
Charles Cole
Donald Davis
Fred Knapp
Lloyd Knutson
Waldemar Klassen, Distinguished Entomologist
James Carpenter, Registered Associate (intern)

1984
Dennis Danielson
J. Marshall Magner
Robert Morgan
Beverly Norment
Juan Rodriguez
Edward Glass, Distinguished Entomologist
Lynita Cooksey, Registered Associate (intern)

1983
Eugene Gerberg
Richard Ridgeway
Robert Riley
Henry Gray, Distinguished Entomologist
Beverly Brewer, Registered Associate (intern)

1982
Homer Fairchild
Robert Hamman
Carl A. Johnansen
G. Michael McWhorter
John G. Thomas
William Rogoff, Distinguished Entomologist

1981
Richard Foote
Roger Grothaus
Thomas Leigh
Richard T. Mayer
Douglas Sutherland
William Upholt, Distinguished Entomologist

1980
Robert Altman
Everett Dietrick
Sidney Kunz
Miner Sloan
George Teetes
John Osmun, Distinguished Entomologist

1979
J. Richard Gorham
Thomas Payne
Alton Sparks
S. Bradleigh Vinson
Perry Adkisson, Distinguished Entomologist

1978 
O. Hugh Graham
William Lange
Fowden Maxwell
Earle S. Raun
George Hutton, Distinguished Entomologist